czwartek, 23 września 2010

Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

Pan Samochodzik i Tajemnica Tajemnic  - Nienacki Zbigniew

To już piąta książka o Panu Samochodziku, z którą miałam przyjemność się zapoznać. Tak, jak wszystkie poprzednie powieści, i ta znowu mnie niesamowicie zaciekawiła.
Zbigniew Nienacki napisał naprawdę fantastyczne książki przygodowe. Zabiera on czytelnika w niesamowitą podróż pełną przygód. Wspaniale jest móc rozwiązywać zagadki razem z panem Tomaszem, głównym bohaterem. Zdaję sobie jednak sprawę, że już niestety powoli wyrastam z tych książek. i jeśli nie przestanę ich czytać, wkrótce moje bardzo pozytywne zdanie o nich, nieco się zmieni. Już teraz to odczuwałam. Wielka szkoda.

Tym razem Pan Samochodzik musi wyjaśnić tajemnicę kradzieży i przemytu bezcennych ikon. Trop wiedzie go do Pragi i niespodziewanie łączy się z historią zaginionego od kilkuset lat skarbu praskich alchemików. Czy zdoła rozwiązać tajemnicę tajemnic, zanim zrobią to złoczyńcy?

Sama nie wiem dlaczego fabuła powieści o Panu Samochodziku aż tak, za każdym razem mnie wciąga. Być może jest to zasługa zwrotów akcji, których jest tu naprawdę wiele, albo interesujących opisów. W tajemnicy tajemnic np. było dużo opisów Bieszczad. A na koniec książki zaskakujące zakończenie. Muszę też dodać, że zawartych jest dużo informacji z geografii i historii. Niewątpliwie jest to duży plus, gdyż mogłam się czegoś dowiedzieć po prostu czytając sobie przyjemnie książkę, zamiast zwykłego wkuwania z podręcznika.

Cóż bym mogła więcej dodać? Polecam gorąco. W szczególności  miłośnikom powieści przygodowych.

11 komentarzy:

 1. Pan Samochodzik był wiernym towarzyszem moich szczenięcych zabaw. ;) Może kiedyś do niego wrócę. W przypadku powrotów zawsze pojawia się ta obawa, że utracę miłe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka nie tylko dla młodszych czytelników ;) Jakiś czas temu moja mama wróciła do powieści Nienackiego z niemałym sentymentem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i strasznie mi się podobały. Myślę, że kiedyś do nich powrócę

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Samochodzik, to jedne z najlepszych polskich książek. Jednak, nigdy nie czułam do nich wielkiego pociągu.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś zaczęłam czytać, ale nie dobrnęłam nawet do połowy. Od tego czasu od "Pana Samochodzika" trzymam się z daleka. Może jednak czas to zmienić...

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam jedną książkę z tej serii i niewykluczone, że w przyszłości sięgnę po inne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Za młodu przeczytałem chyba wszystkie. Teraz powstało kilka nowych autorstwa bodajże Pilipiuka, jednak wydał je pod jakimś pseudonimem. Stare znam a z nowymi ponoć warto się zapoznać:) W każdym razie wspominam bardzo ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiałam Pana Samochodzika, choć to chyba nawet złe wyrażenie, bo nadal go uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja koleżanka uwielbia całą serię, dlatego kupię ją jedną z części na urodziny ;)

  OdpowiedzUsuń