niedziela, 11 marca 2012

Pierwszy śnieg

Pierwszy śnieg  - Nesbo Jo
Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się literatura skandynawska. Zwłaszcza thrillery. Dotychczas ze skandynawskich thrillerów miałam przyjemność przeczytać jedynie pierwszą część trylogii Millenium. Spodobała mi się na tyle, że już wkrótce zamierzam sięgnąć po kolejną. Chciałam przekonać się, czy inni pisarze z tamtego regionu są w stanie dorównać Stiegowi Larssonowi. Mój wybór padła na Pierwszy Śnieg Jo Nesbo. Akcja książki toczy się w Norwegii, późnią jesienią. Zaczynają ginąć zamężne kobiety. W pobliżu zawsze pojawia się bałwan. Wyjaśnieniem mrocznej zagadki zajmuje się Harry Hole, komisarz od seryjnych zabójstw. To, co szczególnie rzuciło mi się w oczy i wyróżnia Pierwszy Śnieg od thrillerów innych autorów, to wyjątkowo nieoczekiwane zwroty akcji. Kiedy czytelnikowi wydaje się, że sprawa dobiega już końca, a mordercą jest ktoś wcześniej zupełnie niepodejrzewany, okazuje się, że zabójca pozostaje wciąż na wolności. Zakończenie jest jeszcze bardziej zaskakujące. Nesbo napisał swoją książkę w taki sposób, że czytelnik nie ma chwili na odetchnięcie. Cały czas pojawiają się nowe wątki, które za moment wydają się całkiem nieistotne dla sprawy, po to tylko, aby pojawiły się kolejne. Z pewnością jeszcze nie jeden raz sięgnę po literaturę tego autora, bo, pomimo, że ostatecznie Pierwszy Śnieg nie dorównuje Mężczyznom, którzy nienawidzą kobiet, to jest bardzo dobra. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym thrillerami ;)

9 komentarzy:

 1. Za thrillerami jakoś specjalnie nie przepadam, wolę fantastykę i chyba wolę przy niej, przynajmniej na razie, pozostać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam kilka jego książek i zamierzam się z nimi zapoznać :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nesbo czytałam "Łowcę głów" i dobrze tę książkę wspominam, więc po inne powieści chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Thrillery jakoś nie przekonują mnie, ale skandynawskie i owszem. Dlatego mimo wszystko chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca lektura - tak mi się przynajmniej wydaje, więc chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście literatura skandynawska zyskuje na popularności - coraz częściej się o niej u nas słyszy. Koleżanka bardzo zachwalała tę książkę i chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam kilka książek tego autora w bibliotece. Bardzo ciekawe mają okładki. Dodatkowo mnie zachęciłaś, a więc będę musiała przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 8. zawsze chciałam przeczytać coś tego autora, choćby z miłości dla krajów skandynawskich :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele dobrego czytuję o tym autorze, znajomi również zaczęli po niego sięgać - chyba nadszedł czas i na mnie!

  OdpowiedzUsuń