niedziela, 13 marca 2011

Syzyfowe prace

Syzyfowe Prace. Wydanie z Opracowaniem  - Żeromski Stefan
W Syzyfowych pracach autor na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych przedstawił obraz szkoły w rosyjskim Królestwie polskim i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją. Tytułowe syzyfowe prace mają się odnosić do bezcelowych wysiłków zaborców rosyjskich mających na celu zrusyfikowanie młodzieży polskiej.

Nie muszę chyba pisać, że jest to lektura szkolna. I to w dodatku jedna z tych - moim zdaniem, najgorszych. Pomimo, że w całości ją przeczytałam (chyba jako jedyna osoba z mojej klasy), niewiele jestem w stanie o niej powiedzieć. Syzyfowe prace czytałam bez najmniejszego zainteresowania, aby tylko przeczytać i mieć spokój, w rezultacie czego prawie nic nie zapamiętałam. Dlatego moja recenzja na jej temat nie będzie zbyt długa i wystarczająco wyczerpująca.

Niemożliwością było zapamiętanie tych wszystkich nazwisk nauczycieli, uczniów. Główny bohater, Marcin Borowicz nie przypadł mi do gustu. Był jakiś taki... sama nie wiem jak to określić. Po prostu go nie polubiłam, tak jak większości bohaterów.

Nie będę już nic więcej pisać. (Nawet nie mam zbytnio ochoty rozwodzić się nad tą książką). Kto nie czytał, to pewnie przeczyta i zobaczy. A kto czytał, to wie, o czym mówię. Chociaż może komuś się podobało?

16 komentarzy:

 1. Oj, czytałam miesiąc temu, przy czym jutro mam sprawdzian z treści i nic nie pamiętam. Jednak przysięgłam sobie, że nigdy więcej nie tknę tej książki. Właśnie lekturom szkolnym zawdzięczam uprzedzenie do polskiej literatury. Nudne, suche i nic niewnoszące - tak mogę chyba określić Syzyfowe prace.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam czasy gdy musiałam przeczytać tę książkę i jak się z nią meczyłam. Książka jak każda lektura jest po prostu nudna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i powiem, że nie była nawet taka zła ta lektura ;P

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, też się męczyłam, ale zdarzają się gorsze lektury;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam tę lekturę jako prawdziwą drogę przez mękę! :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam ją jeszcze, i moje zdziwienie, jak można przerabiać coś takiego przez tak długi czas. Ale pod koniec, i to może było zamiarem nauczycielki, zacząłem tę lekturę jakoś doceniać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Charlotte i Molioo: Według mnie, "Syzyfowe prace" na pewno coś wnoszą, aczkolwiek nie są to istotne rzeczy, które odnoszą się do świata dzisiejszego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedna z najgorszych lektur. Obym nigdy więcej nie musiała do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli będę musiała przeczytać to to zrobię. Niestety...

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo iż jest lekturą, a te staram się czytać wszystkie, tej nawet nie ruszyłam. Oglądaliśmy na lekcji chyba film, ale z niego też nic nie pamiętam. Nie żałuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojjj, jak ja nie znoszę tej książki. jedna z nielicznych lektur, których nie byłam w stanie przeczytać do końca.

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja przyznam szczerze, że wiele lektur ominęłam szerokim łukiem lub najzwyczajniej w świecie ominęłam szerokim łukiem. Ale mam również pozycje, które są wśród lektur i cenię je oraz lubię.

  OdpowiedzUsuń
 13. A! Śliczny wygląd bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Daria: Bardzo się cieszę, że Ci się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mogłam przetrawić tej książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jedna z moich znienawidzonych lektur (obok "Cierpień młodego Wertera"), z ledwością dobrnęłam do końca.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń